Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Zobacz artykuły na temat:ciążamiesiączkaseks
Zajście w ciążę podczas miesiączki jest mało prawdopodobne, jednak nie zupełnie niemożliwe. Ma na to wpływ wiele czynników jak długość cyklu, czas przeżycia plemników oraz sytuacje wpływające na termin wystąpienia owulacji. Dlatego jeżeli chcemy mieć pewność, że podczas stosunku w trakcie miesiączki nie dojdzie do zapłodnienia, należy się odpowiednio zabezpieczać.

Prezerwatywa

Fot. Fotolia

Seks podczas okresu

Seks podczas okresu to temat dość kontrowersyjny i owiany wieloma mitami. Niektóre pary w ogóle się na niego nie decydują, innym natomiast sprawia to dużą przyjemność. Są też osoby decydujące się na współżycie w czasie miesiączki, ponieważ uważają że ochroni je to przed niechcianą ciążą.

Seks w czasie okresu bywa dla kobiety bardzo odprężający i przyjemny. Często też łagodzi dolegliwości związane z menstruacją. Z drugiej strony może stwarzać ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Dlatego po stosunku należy się dokładnie umyć.

Krwawienie miesiączkowe nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Aby jej uniknąć również w tym okresie należy korzystać z antykoncepcji.

Więcej: Czy dziewica może zajść w ciążę?

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę podczas miesiączki?

Przekonanie, że w czasie okresu nie można zajść w ciążę bierze się stąd, że teoretycznie owulacja powinna wystąpić w 14 dniu cyklu. Dotyczy to jednak 28-dniowego cyklu idealnego. W rzeczywistości żadna kobieta nie ma idealnie regularnych 4-tygodniwych miesiączek.

Zobacz także: Czy można mieć okres w ciąży?

Faktem jest, że jajeczkowanie ma miejsce na 14 dni przed początkiem kolejnego cyklu (pierwszy dzień krwawienia). Komórka jajowa żyje 10-24 godzin. Natomiast plemniki w sprzyjających warunkach (drogi rodne kobiety w okresie okołoowulacyjnym) zachowują zdolność do zapłodnienia przez minimum 3 dni.

Oznacza to, że przy krótkich cyklach seks podczas okresu może doprowadzić do zapłodnienia. Z drugiej strony nawet u kobiet z długimi cyklami czasami owulacja występuje znacznie wcześniej. Termin jajeczkowania może ulec zmianie pod wpływem wielu czynników takich jak gorączka, stres, przeziębienie, odchudzanie, podróże. Dlatego żadnego dnia cyklu nie można uznać za 100% niepłodny. Chociaż oczywiście podczas okresu ryzyko zajścia w ciążę jest znacznie mniejsze niż w przewidywanym terminie owulacji.

Zobacz także: Ryzyko impotencji wzrasta z wiekiem

Czy podczas okresu trzeba się zabezpieczać?

Jeżeli nie chcemy zajść w ciążę, podczas okresu również należy korzystać z antykoncepcji. Oczywiście jeżeli już stosujemy antykoncepcję hormonalną, „miesiączka” ma charakter krwawienia z odstawienia i nie trzeba się dodatkowo zabezpieczać. W tym okresie również jest się chronionym przed ciążą.

Jeżeli jednak nie korzystamy z antykoncepcji hormonalnej, dobrym rozwiązaniem są prezerwatywy. Poza niechcianą ciążą zabezpieczają one również przed infekcjami i zakażeniami przenoszonymi drogą płciową oraz chronią mężczyznę przed krwią, która jest materiałem drażniącym.

Polecamy: Zrób sobie test ciążowy online

Dowiedz się więcej o seksie w czasie miesiączki z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 186
dodano: 16:05 2016-05-18 przez: ~mala :) (46.134.*.*)
Witam miesiaczke mialam 12 maja a 15 kochalam sie bez zabespieczeń a w ten dzien nie mialam miesiaczki poczym po stosunku siepojawila czy moglam zajsc w ciaże . cykl mialam,co 26dni .
dodano: 16:53 2016-03-25 przez: ~Sara (83.3.*.*)
Witam a ja mam takie pytanie : jakis czas temu kochałam sie z chlopakiem podczas okresu bez prezerwatywy podczas 7 dniowej (5 dzień)przerwy w braniu tabletek.Dodam że po tej przerwie przestałam przyjmować tabletki. jaka jest mozliwość zajścia w ciąże w takim przypadku?
dodano: 08:16 2016-03-20 przez: ~gość (31.1.*.*)
wezcie sie kurwa zdecydujcie bo żal tego czytac
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter