Jeśli dziecko sięga po narkotyki

Kara może być skuteczna, jeśli będzie logiczną konsekwencją niepożądanego zachowania
Zanim znajdziesz odpowiedź na to pytanie, zastanów się, dlaczego dziecko sięga po narkotyki? Przyjrzyj się temu, jak ono postrzega swój świat - swoje problemy, plusy i minusy sięgnięcia po tego rodzaju używki. Argument typu „nie wolno” nic zmieni, jeśli Ty i Twoje dziecko nie znajdziecie wzajemnego porozumienia.
/ 29.09.2010 11:30
Kara może być skuteczna, jeśli będzie logiczną konsekwencją niepożądanego zachowania

Dlaczego dziecko sięga po narkotyki?

Z ciekawości, z potrzeby ucieczki od problemów, z braku umiejętności odmawiania, z chęci zaimponowania innym… to najczęstsze przyczyny sięgnięcia po pierwszy narkotyk. 

Narkotyków próbują dzieci z różnych środowisk, nie tylko te z rodzin dysfunkcyjnych, dlatego problem jest bardziej złożony. Bardzo często problem narkotykowy dotyczy nastolatków z tak zwanych „dobrych domów”. Bardzo wielu z nich ma problem z odmawianiem i asertywnością. Jeśli większość rówieśników ma już podobne doświadczenia na swoim koncie, dziecku może być trudno odmówić zapalenia coraz bardziej popularnej „trawki” – powszechnie, choć nie do końca słusznie, uznawanej za „miękki” narkotyk.

Dla wielu osób narkotyki są formą ucieczki - pomagają zapomnieć o problemach, poczuć się lepiej, a przez czas odurzenia pozwalają zwiększyć poczucie własnej wartości. W takiej sytuacji nie kara, ale zrozumienie może dać dziecku najlepsze wsparcie. 

Jeśli dziecko jest nieśmiałe, ma różne kompleksy – warto przepracować takie trudności poprzez rozmowę, zmianę sposobu komunikacji (np. częstsze chwalenie dziecka), terapię pod okiem psychologa.

Czytaj też: Jak radzić sobie z kompleksami?

Kiedy pojawia się problem…

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć problem z narkotykami, spróbuj wyjść mu na przeciw. Zapytaj o to, jakie według niego narkotyki mają plusy - co takiego dają, że warto po nie sięgnąć. To ważne, aby zrozumieć to, jak dziecko postrzega tę kwestię. Zapytaj też o wady takiego wyboru. Czy zna wszystkie konsekwencje?

Rozmowa - być może zabrzmi to banalnie – jest podstawą w każdej dobrej relacji. Właśnie od tego w jaki sposób rozmawiasz z dzieckiem zależy tak wiele.

Dlatego rozmawiaj ze swoim dzieckiem jak najwięcej. Spędzaj z nim swój wolny czas. Jeśli czujesz, że macie go za mało, razem zaplanujcie czynności, które możecie wykonywać wspólnie. Spożywajcie razem posiłki, a przynajmniej raz w tygodniu zaplanujcie czas wolny ekstra - wybierzcie się do kina, teatru, na spacer. 

Poznawaj swoje dziecko

W wieku dojrzewania naturalna jest tendencja nastolatka do odseparowywania się od rodziców. Nawet jeśli Ci z tym nie na rękę, pozwól mu na odrobinę niezależności i nie przekraczaj na siłę jego granic. Za jakiś czas nastolatek wróci do potrzeby bliższej relacji. Dobrze jednak, aby mimo to zachować dobry kontakt i nie stracić wzajemnego zaufania. 

Świat widziany oczami nastolatka zmienia się – podobnie jak on sam. Poznawaj na bieżąco jego przemyślenia, poglądy, wybory. Zapytaj o radości swojego dziecka, o jego zmartwienia. Spróbuj poznać jego znajomych, zapytaj dlaczego lubi spędzać z nimi czas…

Polecamy: Problemy alkoholowe nastolatków

Akceptacja i wzajemny szacunek – banał?

Twoje dziecko powinno mieć pewność, że je szanujesz i akceptujesz, że masz dla niego czas i że jego sprawy są dla Ciebie ważne. Jeśli dziecko ma zrozumienie w domu - wśród rodziców, rodzeństwa i innych bliskich mu osób, żaden problem nie będzie w stanie zmusić go do sięgnięcia po tego rodzaju używki. Jeśli dziecko rozmawia ze swoimi rodzicami, ma z nimi stały i częsty kontakt, wówczas dużo łatwiej jest je przestrzec przed zachowaniami ryzykownymi.

Redakcja poleca

REKLAMA