Oceń mnie, YouTube

Dobrze wyglądam?
„Stworzyłam to wideo, aby dowiedzieć się, czy jestem brzydka czy nie”. Młode dziewczyny zaczynają szukać potwierdzenia swojej atrakcyjności w internecie. Zamieszczają na YouTube filmiki, w których proszą o oceny i komentarze swojego wyglądu. Bycie nastolatką często wiąże się z kompleksami, ale to zjawisko niepokoi ekspertów, czytamy na Time.com w artykule „Am I Pretty or Ugly? Why Teen Girls Are Asking YouTube for Validation”.
/ 16.03.2012 12:33
Dobrze wyglądam?

Dziewczyny w okresie dojrzewania często mają kompleksy na punkcie swojego wyglądu. Zwykle przecież mówi się o tym okresie „trudny wiek”. Młodzież buntuje się, odczuwa różne niepokoje, ma wrażenie chaosu, szuka jakiejś podstawy moralnej czy światopoglądowej, na której może się oprzeć. Współcześnie coraz częściej nastolatki dają wyraz swoim wątpliwościom publicznie.

W jednym z filmików, który zdobył już ponad 4,5 miliona wyświetleń, pewna dziewczyna wyjaśnia swój dylemat:  „Stworzyłam to wideo, aby dowiedzieć się, czy jestem brzydka czy nie. Wiele osób mówi, że jestem brzydka i tak się właśnie czuję: brzydka i gruba. Ale moje przyjaciółki mówią mi, że jestem taka piękna. Wkurzam się, bo wcale tak nie jest”.

Czytaj też: Drugie śniadanie - zrób to sam

Zauważ mnie!

Zamieszczenie w internecie filmiku z prośbą o ocenę swojego wyglądu spotyka się z różnymi reakcjami. Trzeba liczyć się z tym, że jedni mogą potraktować problem poważnie, inni odpowiedzą nieszczerze, a kolejni mogą być bardzo niemili i nawet poniżyć autora takiego wideo. Pojawia się jednak pytanie, z czym wiąże się zamieszczanie tego rodzaju filmików? Skąd u młodych ludzi potrzeba otrzymania publicznie ocen i komentarzy? Czy wynika to z chęci zwrócenia na siebie uwagi?

Od zawsze bardzo ważne było dla nas, jak postrzegają nas inni, co myślą na temat naszego wyglądu, czy akceptują nas takimi, jakimi właśnie jesteśmy. To naturalne, że człowiek chce być akceptowany przez innych – wtedy akceptuje sam siebie, dobrze czuje się ze sobą, ma właściwe poczucie własnej wartości. Ludzie zaczynają prosić o opinie na swój temat publicznie między innymi dlatego, że Internet daje im taką możliwość. Współcześnie jest łatwiej niż kiedykolwiek poprosić nieznajomego, aby powiedział, co o nas myśli. Jedna z barier międzyludzkich została przekroczona.

Chcę być gwiazdą!

Emilie Zaslow, pracownik naukowy jednego z nowojorskich uniwersytetów, zajmujący się mediami, nie jest zaskoczona zjawiskiem umieszczania takich filmików np. w serwisie YouTube. Według niej zjawisko to jest związane z wpływem „przemysłu piękna” i telewizji typu reality, w której zwykli ludzie mogą stać się sławni. Przecież wiele gwiazd zostało odkrytych dzięki ich filmikom zamieszczonym w internecie. Okazuje się więc, że w ten sposób młodzi ludzie próbują stać się popularni, szukają sławy. Bycie gwiazdą to z pewnością marzenie wielu osób, jednak chyba jeszcze nigdy wcześniej tak wielu ludzi na świecie nie próbowało tego marzenia zrealizować.

Zobacz: Uzależnienie od internetu i portali społecznościowych

Wykorzystaj swoje zalety, nie myśl o wadach

Na „wrzucanie” do internetu takich wideo można też patrzeć jak na niepokojącą modę, która jest przejawem walki o perfekcyjny wygląd, powierzchowności i próżności. Co z prawidłowym rozwojem i kształtowaniem się osobowości nastolatków oraz nauką? W życiu, oprócz wyglądu, powinny liczyć się także inne wartości. Stałe ocenianie innych i poddawanie siebie ocenie nie jest normalne. Poza tym krytyka i negatywne komentarze mogą mieć destrukcyjny wpływ na poczucie własnej wartości u młodych osób. Najwięcej przecież osiągają ci, którzy nie martwią się przesadnie swoim wyglądem i aprobatą innych ludzi, tylko są świadomi swojej wartości i wykorzystują swoje zalety.

Źródło: Time.com, 07.03.2012, Rochman /pg

Redakcja poleca

REKLAMA