Stosunek płciowy – wstydliwa fizyczność?

"Co się dzieje z moim ciałem", wydawnictwo W.A.B.
Wielu rodzicom trudno jest mówić o fizycznych aspektach stosunku płciowego – jest to temat na tyle intymny, że często pomijamy go we wszelkich rozmowach. Jak wytłumaczyć dziecku na czym polega akt miłosny tak, by go nie zawstydzić i… nie wystraszyć?
/ 17.12.2010 11:24
"Co się dzieje z moim ciałem", wydawnictwo W.A.B.

Miłość i fizyczność

Aby spłodzić dziecko, kobieta i mężczyzna muszą mieć stosunek płciowy. Kiedy mówię o tym w klasie, uczniowie zadają zwykle dwa pytania. Chcą wiedzieć, jak penis dostaje się do pochwy. Wyjaśniam, że czasem członek staje się sztywny i twardy i odstaje od ciała.

Erekcja i jej następstwa

Ten stan zwany jest erekcją (wzwodem) prącia; do wzwodu dochodzi wtedy, kiedy mężczyzna odczuwa popęd płciowy, gdy uprawia z kimś seks, a także w różnych innych okolicznościach. Wnętrze penisa zbudowane jest z gąbczastej tkanki (ciał jamistych). W momencie erekcji wypełniają się one krwią, a to powoduje zesztywnienie i stwardnienie penisa oraz odchylenie od ciała. Niektórzy nazywają ten stan „skostnieniem”, choć nie ma w środku żadnej kości, jedynie gąbczasta tkanka wypełniona krwią.

Penis w erekcji może łatwo wślizgnąć się do pochwy, której ujście jest otworem niewielkim, lecz niezwykle elastycznym i rozciągliwym.

Zobacz też: Jak odzyskać erekcję

Ale… po co?

Poza pytaniem, „jak” to się dzieje, wiele dzieci usiłuje dociec, „po co” ludzie chcą to robić. Kobieta i mężczyzna mają ze sobą stosunek płciowy z wielu powodów. Dzięki współżyciu seksualnemu ludzie czują, że są sobie bardzo bliscy. Stosunek płciowy sprawia im przyjemność, w co niektórym uczniom trudno uwierzyć. Tłumaczę więc, że narządy płciowe posiadają liczne końcówki nerwowe i kiedy głaszcze się, pociera lub pieści te części ciała, końcówki nerwowe przesyłają sygnał do centrum czuciowego w mózgu, na który odpowiada ono ogarniającym całe ciało uczuciem przyjemności lub rozkoszy. Ludzie odbywają stosunek płciowy także wtedy, kiedy chcą mieć dziecko, choć nie każdy stosunek prowadzi do zapłodnienia.

Zobacz też: Jak zacząć z nastolatkiem rozmowę o seksie?

Poczęcie dziecka

Aby dziecko zostało poczęte, potrzebne są dwie rzeczy: żeńska komórka jajowa i męskie plemniki. Być może słyszałeś, jak dorośli nazywali jajeczko „żeńskim jajkiem”, a plemniki „męskim nasieniem”. Kiedy uczniowie słyszą słowo „jajo”, kojarzy im się z jajkiem, które znosi kura, a my kupujemy je w sklepie, by usmażyć na śniadanie jajecznicę. Kiedy słyszą słowo „nasienie”, kojarzy im się z ziarenkami, które siejemy do ziemi, by wyrosły kwiaty i warzywa.

Otóż ludzkie jajeczko i plemniki w niczym nie przypominają kurzego jaja ani nasion ogrodowych. Komórka jajowa jest o wiele mniejsza niż jajko gotowane na śniadanie, w rzeczywistości jest mniejsza od najmniejszej kropeczki postawionej najostrzej zatemperowanym ołówkiem. A plemnik jest jeszcze mniejszy niż jajeczko.

Sądzę, że najprościej wyobrazić sobie jajeczko i plemnik jako dwie połówki nasionek. Jeśli te dwie połówki zetkną się, powstaje nowe życie – ludzkie dziecko.

Plemniki tworzą się w jądrach, dwóch jajowatych gruczołach mieszczących się wewnątrz moszny. W czasie stosunku płciowego, kiedy męski penis znajduje się wewnątrz pochwy, przeważnie następuje ejakulacja (wytrysk) nasienia. Wtedy mięśnie penisa kurczą się, a sperma zawierająca plemniki zostaje przepompowana wąskim kanalikiem przebiegającym wzdłuż penisa, zwanym cewką moczową, do otworu w środkowej części żołędzi.

Ile spermy?

Z penisa wytryska mniej więcej łyżeczka płynu (około 3,5 mililitra) o konsystencji śmietany, zawierającego miliony mikroskopijnych plemników.

Kiedy plemniki opuszczają penis, podążają w kierunku wewnętrznego ujścia pochwy i przedostają się do organu zwanego macicą. Jest to wydrążony w środku narząd wewnętrzny, u dorosłej kobiety wielkości zaciśniętej pięści, lecz jego grube, muskularne ścianki są niezwykle elastyczne, dzięki czemu może wielokrotnie powiększać swoje rozmiary jak nadmuchiwany balon. Musi posiadać taką zdolność, gdyż to właśnie tutaj, wewnątrz kobiecej macicy, rośnie i dojrzewa poczęte dziecko.

W ciele kobiety

Część plemników mija macicę i przepływa do jednego z dwóch kanalików zwanych jajowodami. Nie wszystkie docierają aż tak daleko. Większość wraca przez macicę do pochwy, gdzie spotyka inne plemniki, którym nie udało się przedostać do środka. Te plemniki wraz z resztą białego, gęstego płynu wyciekają z pochwy na zewnątrz.

Kobiety wytwarzają również nasienie. Są to tak zwane jajeczka, które dojrzewają w narządach zwanych jajnikami. U dorosłej kobiety jajniki wytwarzają dojrzałe do rozmnażania jajeczka raz w miesiącu. Dojrzałe jajeczko opuszcza jajnik i jajowodem wędruje w kierunku macicy. Jeśli kobieta i mężczyzna mają stosunek płciowy w tym samym czasie, kiedy jajeczko rozpoczyna swą wędrówkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotka się z plemnikiem w jajowodzie.

Zapłodnienie – początek nowego życia

Plemnik przenika przez osłonę spotkanego jajeczka i wnika do środka. Połączenie jajeczka z plemnikiem nazywamy zapłodnieniem, mówimy, że jajeczko, do którego przedostał się plemnik, zostało zapłodnione. Przeważnie jednak wędrujące jajowodem jajeczko nie napotyka na swojej drodze plemników i ulega rozpadowi. Natomiast zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w wewnętrznej ściance macicy i w ciągu dziewięciu miesięcy rozwija się dziecko. Kiedy kobieta gotowa jest do jego urodzenia, macica rozwiera się, a pochwa rozszerza tak, by noworodek mógł wydostać się na zewnątrz.

Pokwitanie, czyli przygotowanie

W okresie pokwitania dziewczynki wytwarzają swoje pierwsze dojrzałe jajeczka, a chłopcy plemniki. Dziewczynkom rosną piersi, a także włosy w zupełnie nowych miejscach, dochodzi też do innych ważnych zmian wewnętrznych i zewnętrznych.

Fragment pochodzi z książki "Co się dzieje z moim ciałem?" Lindy i Arey Madaras.

Redakcja poleca

REKLAMA